Кошторисна документація

       Види кошторисної документації в будівництві     Для визначення кошторисної вартості будівництва проектованих підприємств, будівель, споруд або їх черг складається кошторисна документація. Вона формується у встановленому порядку незалежно від способу здійснення будівництва: підрядного чи господарського.     Склад кошторисної документації:     - локальні кошторисні розрахунки (локальні кошториси);     - об'єктні кошторисні розрахунки (об'єктні кошториси);     - кошторисні розрахунки на окремі види витрат;     - зведені кошторисні розрахунки;     - зведення витрат.     Локальні кошторису відносяться до первинними кошторисними документами і складаються на окремі види робіт та витрат по будівлях і спорудах або загальними роботами на майданчику на основі обсягів, визначених при розробці РД. Локальні кошторисні розрахунки складаються у випадках, коли обсяги робіт і розміри витрат остаточно не визначені і підлягають уточненню на підставі РД або у випадках, коли обсяги робіт, характер і методи їх виконання не можуть бути точно визначені при проектуванні і уточнюються в процесі будівництва.

    Об'єктні кошториси об'єднують у своєму складі дані з локальних кошторисів на об'єкт в цілому і відносяться до кошторисних документів, на основі яких формуються договірні ціни на об'єкти. Об'єктні кошторисні розрахунки об'єднують у своєму складі на об'єкт у цілому дані з локальних кошторисних розрахунків і локальних кошторисів та підлягають уточненню, як правило, на основі РД.

    Кошторисні розрахунки на окремі види витрат складаються у тих випадках, коли потрібно визначити ліміт коштів в цілому по будові, необхідних для відшкодування витрат, які не враховані кошторисними нормативами (компенсації в зв'язку з вилученням земель під забудову; витрати, пов'язані із застосуванням пільг і доплат, встановлених рішеннями органів державної влади; тощо). Такі розрахунки складаються в тому ж порядку і за тією ж формою, що і локальні кошторисні розрахунки.

    При наявності нормативів, виражених у відсотках від повної кошторисної вартості або кошторисної вартості БМР, названі кошторисні розрахунки не складаються. У цьому випадку в глави зведених кошторисних розрахунків вартості будівництва "Підготовка території будівництва", "Інші роботи і витрати", "Підготовка експлуатаційних кадрів" окремим рядком включаються кошти, виходячи з наявного нормативу.

    Зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва (ремонту) підприємств, будівель та споруд (або їх черг) складаються на основі об'єктних кошторисів, об'єктних кошторисних розрахунків і кошторисних розрахунків на окремі види витрат.

    Зведення витрат визначають вартість будівництва підприємств, будівель, споруд або їх черг у випадках, коли поряд з об'єктами виробничого призначення складається проектно-кошторисна документація на об'єкти житлово-цивільного та іншого призначення.

    Зведення витрат складається за формою № 2, наведеною у додатку 1 даного посібника. У неї включаються окремими рядками підсумки за всіма зведеними розрахунками вартості будівництва, а також за поворотних сум з підведенням відповідних підсумків.

    Одночасно з кошторисною документацією за бажанням користувача в складі проекту і РД можуть розроблятися:

    - відомість кошторисної вартості будівництва об'єктів, що входять у пусковий комплекс;

    - відомість кошторисної вартості об'єктів і робіт з охорони навколишнього середовища.

    Відомість кошторисної вартості будівництва об'єктів, що входять у пусковий комплекс, складається у тому випадку, коли будівництво та введення в експлуатацію підприємств, будівель і споруд передбачається здійснювати окремими пусковими комплексами, і приводиться в складі проекту (робочого проекту). А у випадках, коли проводиться уточнення кошторисної вартості об'єктів і робіт за робочими кресленнями, відомість кошторисної вартості будівництва наведено в складі РД. Зазначена відомість містить у собі кошторисну вартість входять до складу пускового комплексу об'єктів, а також общеплощадочные роботи і витрати, при цьому зберігається нумерація об'єктів, робіт і витрат, прийнята в зведеному кошторисному розрахунку.

    У тих випадках, коли відомість кошторисної вартості об'єктів, що входять у пусковий комплекс, не складається, у зведеному кошторисному розрахунку після суми з об'єктних кошторисів (кошторисних розрахунків), за підсумками головам та зведеного кошторисного розрахунку в дужках наводяться суми відповідних витрат по пусковим комплексам.

    При проектуванні підприємств та споруд, будівництво яких здійснюється по чергах, складаються окремо об'єктні кошторисні розрахунки, що відносяться до черги і повного розвитку, а також зведені кошторисні розрахунки вартості будівництва на кожну чергу будівництва і повний розвиток (зведення витрат на повний розвиток підприємства).

    Відомість кошторисної вартості об'єктів і робіт з охорони довкілля складається у тому випадку, коли під час будівництва підприємства, будівлі і споруди передбачається здійснювати заходи щодо охорони навколишнього природного середовища. В ній, як правило, зберігається нумерація об'єктів та робіт, прийнята у зведеному кошторисному розрахунку. У відомість включається кошторисна вартість об'єктів та робіт, що безпосередньо відносяться до природоохоронних заходів. 

    В МДС 81-35.2004 для визначення кошторисної вартості будівництва підприємств, будівель і споруд встановлені наступні види кошторисної документації:

    У складі проекту (робочого проекту):

    - зведення витрат (при необхідності);

    - зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва;

    - об'єктні та локальні кошторисні розрахунки;,

    - кошторисні розрахунки на окремі види витрат;

    У складі робочої документації:

    - об'єктні та локальні кошториси. 

    Кошторисна документація складається в поточному рівні цін. Допускається вказувати вартість робіт в двох рівнях цін:

1) базисному рівні, що визначається на основі діючих кошторисних норм і цін;

2) поточному рівні, що визначається на основі цін, що склалися до часу складання кошторисної документації.

    При складанні кошторисної документації для перерахунку базисної вартості в поточні (прогнозні) ціни можуть застосовуватися індекси, які складаються з цілих чисел і двох знаків після коми:

    - до статей ПЗ (на комплекс або за видами БМР);

    - підсумками ПЗ або повної кошторисної вартості (за видами СМР, а також по галузях народного господарства).

    Результати обчислень і підсумкові дані в кошторисній документації рекомендується приводити наступним чином:

    - у локальних кошторисних розрахунках (кошторисах) построкові і підсумкові цифри заокруглюються до цілих рублів;

    - об'єктних кошторисних розрахунках (кошторисах) підсумкові цифри з локальних кошторисних розрахунків (кошторисів) показуються тисяч рублів (в поточному рівні цін) з округленням до двох знаків після коми;

    - у зведених кошторисних розрахунках вартості будівництва чи ремонту (зведення витрат) підсумкові суми з об'єктних кошторисних розрахунків (кошторисів) показуються в тисячах гривень з округленням до двох знаків після коми.