Автономне інженерне забезпечення будинку

АВТОНОМНЕ ІНЖЕНЕРНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БУДИНКУ

В умовах сучасного життя питання економії та екологічної безпеки стали чи не найважливішими. Принцип «а після нас - хоч потоп», за яким останніми роками жили більшість людей, себе не виправдав. Саме тому такі питання як енергоощадність, якісне водопостачання та водовідведен-ня привертають все більше уваги та впевнено трансформуються із неактуальних та матеріально затратних на виправдані та життєво необхідні. Особливої уваги заслуговують проблеми водопостачання та якісно облаштованої каналізації, від яких залежить як екологічна безпека території та мешканців, так і комфортне проживання у приватному будинку.

Планувати водопостачання і каналізацію варто на стадії проектування будинку. Саме тоді досвідчений інженер-проектувальник зможе запропонувати ефективну, недорогу та економну систему.

Якщо поруч відсутнє централізоване водопостачання, безальтернативним варіантом є індивідуальна автономна система. Перш за все необхідно визначитись з джерелом водопостачання. Ним може бути колодязь або свердловина. Вибір джерела залежить від багатьох чинників: місцевих гідрогеологічних умов, регулярності відбору води (постійне помешкання, сезонна дача тощо), якості води.

Колодязь постачає воду з верхніх шарів ґрунту (неглибокого залягання), тому, залежно від району будівництва, вода може накопичувати шкідливі речовини (міндо-брива, пестициди, нітрати тощо). Склад і рівень води в колодязі змінюється протягом року залежно від природних умов (кількості опадів, складу ґрунту). Але вартість влаштування колодязя значно нижча за влаштування індивідуальної свердловини, тому для будинків сезонного проживання це є найраціональнішим рішенням.

Для котеджів і будинків постійного проживання найкращим рішенням є облаштування свердловини.

Свердловина дає більш чисту у порівнянні з колодязем воду та більший, не залежний від сезону та опадів, дебіт. Але оскільки свердловиною треба користуватися постійно (інакше є ризик замулення) для індивідуальних будинків сезонного проживання цей варіант не рекомендують.

Воду як з колодязя, так і зі свердловини обов'язково варто перевірити на придатність до споживання. Лише маючи дані аналізів можна підібрати при необхідності відповідний спосіб підготовки (очищення) води. Корпорація «Енергоресурс-інвест» має сертифіковану лабораторію, в якій можна зробити повний аналіз води, а їх спеціалісти професійно підберуть схему очищення води відповідно до даних аналізів.

 Очищення колодязної води, в основному, полягає у видаленні зважених часток, а також різних забруднень, пов'язаних з поверхневими умовами. Вода зі свердловини при меншій кількості зважених часток може потребувати очищення від різноманітних хімічних сполук.

На первинному етапі воду очищують у фільтрі грубого очищення, який захищає систему від потрапляння різних механічних домішок (піску, залишків каміння, дрібного сміття). Ретельне очищення води відбувається в картріджних фільтрах, які затримують дрібні фракції механічних забруднень і, частково, очищають воду від хімічних домішок. Вода зі свердловини стабільніша за складом і більш захищена від зовнішнього впливу. Але вона може мати великий вміст солей кальцію і магнію, марганцю чи заліза. Така вода шкідлива як для організму, так і для побутової техніки. Тому, залежно від аналізу, може знадобитись хімічне очищення води -знезалізнення, пом'якшення тощо. Систему очищення може підібрати лише фахівець.

Автономна система водопостачання складається із насоса та акумулятора води. Насос може бути зануреним (глибинним) або самовсмоктувальним. Вибір, перш за все, залежить від глибини рівня води. Застосування гідроакумулятора дає змогу уникнути перепадів тиску при вмиканні насоса і збільшити час між вмиканнями, що подовжує термін його експлуатації.

Для економії питної води доцільно облаштувати дві окремі системи водопостачання - питну і технічну. Для технічного водопостачання (злив туалетної кімнати, зрошення, миття авто) можна використовувати воду з дощової каналізації, дренажну, стічну після очищення каналізаційних стоків. Усі ці води проходять відповідне очищення, накопичуються в спеціальних резервуарах і окремим насосом подаються для використання. Більш виправданою ця система є при централізованому водопостачанні, коли за воду для будь-яких потреб доведеться платити як за питну. При автономному - доцільність застосування окремої системи технічної води допоможе з'ясувати фахівець.

Важливим елементом комфорту в індивідуальному будинку є правильне облаштування системи каналізації.

Завданням автономної каналізації індивідуального будинку є збір, очищення і відведення господарсько-побутових стоків, дощових і дренажних вод. Найбільшою проблемою є очищення господарсько-побутових стоків. У випадку відсутності централізованої системи доведеться облаштувати індивідуальну систему очищення з дотриманням суворих санітарно-гігієнічних вимог. На правильний вибір схеми й облаштування системи автономної каналізації впливає багато чинників: конфігурація та ухил ділянки, її зонування (відпочинкова зона, господарська), склад ґрунту (його дренуючі властивості) тощо. Є два варіанти очищення - септик із полем або траншеями фільтрації або система повного біологічного очищення.

Септик - це найпростіший біофільтр, в якому очищення виконують анаеробні (без доступу кисню) бактерії. Вони поглинають і переробляють відходи, що містяться в стоках. Але недоліками септиків є невисокий ступінь очищення (до 80%) і необхідність кожних кілька років змінювати засипку септика і фільтрувальних траншей, що є досить трудомістким та дорогим процесом. Вартість облаштування септика є нижчою від встановлення системи біологічного очищення. Однак для ефективної роботи такої системи необхідні відповідні умови. За недостатньої фільтруючої властивості ґрунтів і наявності глини необхідні додаткові інженерні рішення, які ускладнюють і здорожують систему, роблячи її умовно автономною.

Найкращим варіантом для приватних будинків є встановлення індивідуальної (або групової на кілька будинків) системи біологічного очищення стоків де використовують мікроорганізми, які переробляють і руйнують органічні речовини, що містяться в стоках. Така система є екологічно чистою і не забруднює довкілля. Саме такі локальні каналізаційні очисні споруди (ЛКОС) виробляються Корпорацією «Енергоресурс-інвест».

Системи біологічного очищення корпорації мають такі переваги:

Залежно від місця будівництва, способу і місця відведення стоків, вимог до якості їх очищення, система автономної каналізації може мати додаткові елементи (резервуар для накопичення стоків, систему знезараження, додаткове очищення при скиданні у водойми, насос для подавання в технічні системи тощо).

Ще одним з елементів системи каналізації індивідуального будинку є зливова (дощова) каналізація. Вона призначена для збирання і відведення дощової, а у весняний період - талої води. Зливна каналізація - це система дощоприймачів, лотків, колодязів і труб, яка збирає дощові і талі води і відводить їх за межі ділянки. За необхідності ці води можна накопичувати і використовувати для технічного водопостачання або зрошення ділянки.